Özel Sağlık meslek lisesi 17 Eylül’de açılıyor

07.09.2012 13:56:25

 

Özel Sağlık meslek lisesi 17 Eylül’de açılıyor
 
 
 
Mersin'in ilk özel sağlık meslek lisesi öğrencileri ve velileriyle birlikte Davultepe'de 17 Eylül de yeni eğitimö ğretim yılını kutlayacaklar.
 
Nevzat Çağlar
 
Kurucu Ferhat Çakıl, Okul Müdürü Suvat Say ve koordinatör Nazım Aydın 17 Eylül de düzenlenecek olan yeni eğitim öğretim yılı için Mersinlileri açılışlarına davet ettiler
Mersin'in ilk özel sağlık meslek lisesi 17 Eylül de Davultepe'de eğitim öğretime başlıyor.. Mersin'in sağlık alanındaki eğitim sektörü sorunu çözen Mersin Özel Sağlık meslek lisesi 2012-2013 eğitim öğretim yılı nedeniyle Mezitli ilçesi Davultepe cumhuriyet mahallesi, Fevzi Çakmak caddesi üzerinde bulunan Özel Mersin Anadolu Sağlık Meslek lisesi tüm birimleriyle hizmete hazır hale geldi..
Mersin Özel Sağlık Meslek lisesi kurucusu Ferhat Çakıl yaptığı açıklamasında , Bakanlık izniyle kuruluş aşamasını tamamlayan okulun yeni öğrencileriyle Davultepe de bulunan kendi okulunda eğitim öğretime başlayacağını tüm Mersinlileri açılışta yanlarında görmek istediklerini söyledi..
Özel mersin Anadolu sağlık meslek lisesi kurucusu Ferhat Çakıl,Okul müdürü Suvat Say,ve genel koordinatör Nazıl Aydın yaptıkları açıklamalarında 17 eylülde yapılacak olan yeni eğitimö ğretim dönemi açılış törenine Mersin eğitim camiasını ve Vatandaşları beklediklerini söyledi..
OKUL KAMPÜS GİBİ
Mersin Özel Sağlık Meslek Lisesi bir eğitim kampüsü gibi.. Beş katlı okulun idari birimlerinin yanında laboratuarlar ve sosyal tesisler , derslikler ve öğrencilerin dinlenecekleri bahçe şu anda velilerin ve öğrencilerin ziyaretine açık..
Özel Mersin Sağlık meslek lisesi Ana binasının dışında Yemekhane , laboratuarlar ve öğrencilerin dinlenme yerleri ise şu anda Mersin'de birçok lisede bulunmuyor..
Mersin özel sağlık meslek lisesi kurucusu Ferhat Çakıl yaptığı açıklamasında okullarının , Atatürk ilke ve inkılaplarına, Cumhuriyetin temel niteliklerine bağlı, Türk Milli Eğitim sisteminin genel amaçları doğrultusunda bünyesinde öğrenim gören herkesi Türk milletinin milli, ahlaki, insani, manevi ve kültürel değerlerini benimseyen, koruyan ve geliştiren; ailesini, vatanını, milletini ve tüm insanlığı seven; kendi öz benliğini ve kabiliyetlerini bilerek bunları milletinin hizmetinde kullanmayı hedefleyen; bedenen, zihnen ve ahlaken yüksek seciyeli insanlar yetiştirmektir.
Vizyonumuz;
İçinde yaşanılan zamanın gereklerine göre değil, gelecek yüzyılların ihtiyaçlarını bilerek ona göre hazırlıklarını yapan, yaşanılan zamanın da bütün teknik ve teknolojik gelişmelerini bünyesine nüfuz ettiren, aynı zamanda da sevgi ve hoşgörü iklimini soluklayan, herkesle diyaloğa açık, his ve düşüncelerini ifade edebilen insanlığın temsilcileri
ACİL TIP TEKNİSYENİ KİMDİR?
Kaza, yangın gibi felaketler sonucunda yaralananlarla, kalp krizi, felç, solunum yetersizliği gibi nedenlerle birdenbire hastalanan insanlara iyileştirici yönde ilk müdahaleyi yapacak teknik personeldir.
MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER
Kanunen bir kısıtlama olmamakla birlikte, çalışma koşulları genellikle gece veya gündüz nöbeti şeklinde olabileceğinden ve uzun süre ayakta çalışılması gerekebileceğinden çalışanların ortopedik bir sakatlığının olmaması aranan bir özelliktir. Bunun dışında bu alanda çalışacak bireylerin,
İnsanlara yardım etmekten hoşlanan,
 İşbirliği içinde çalışmayı seven,
Güler yüzlü ve sabırlı,
Dikkatli, temiz ve titiz,
 Soğukkanlı,
El-göz koordinasyonu gelişmiş,
 Ani durumlarda hızlı ve doğru karar verebilen,
- Bedence sağlam ve güçlü kişiler olmaları gerekir.
ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI
Acil Tıp Teknisyenleri genellikle devlet hastanelerinin ve özel hastanelerin Acil Servislerinde, 112 Hızır Acil İstasyonunda, 112 Komuta Kontrol Merkezlerinde, Özel Ambulans Hizmetleri veren kuruluşlarda ve özel polikliniklerde çalışırlar.
EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ
Bölümün eğitim süresi 4 yıldır. Eğitim süresince kültür dersleri, sağlık mesleği ile ilgili temel bilim dersleri ile, ilk yardım bakımı planlama, ilk yardım bakımı uygulama, acil bakım ünitesi araç ve gereçlerini kullanma gibi uygulama dersleri okutulmaktadır. Bölümümüzde hem teorik hem uygulamalı eğitim verilmektedir. Bölümün teorik dersleri okul bünyesinde yapılırken, uygulamalı dersler (staj) öğretmenlerimizin gözetiminde özel veya devlet hastanelerinde yapılmaktadır. Bu amaçla öğrencilerimiz 11.ve 12. sınıfta haftanın 3 günü hastanelerde beceri eğitimine (staj) gitmektedir. Ayrıca öğrencilerimiz 11. sınıfın sonunda 160 saat yaz stajı yapmaktadır. Öğrencilerimize staj süresince sigorta yapılmakta ve yönetmeliklerin belirlediği miktarda (yaklaşık 200 TL) ücret verilmektedir.
 
YORUMLAR
henüz yorum eklenmemiş
YORUM EKLE
E-Posta
Ad Soyad
Yorum

EĞİTİM son haberler

MEÜ'DE ÇAMSARI ÖNE ÇIKIYOR
Tarhan, yeni eğitim yılını kutladı
Eğitim yılı törenle başladı
“Eğitim için daha çok çalışacağız”
Tekeli, İlköğretim Haftası’nı kutladı