MERSİN’DE 220 BİN SURİYELİ

20.12.2013 17:45:22

 MERSİN’DE 220 BİN SURİYELİ

 

Suriye’de yaşanan iç savaştan dolayı kaçan Suriyeliler, Şanlıurfa, Gaziantep, Hatay, Osmaniye ve Adana’dan sonra rotasını Mersin’e çevirdiler.

 

ABDULLAH ÖZTÜRKMEN

Mersin’de her geçen gün Suriyeli sayısı artmaya devam ederken, sorunları da beraberinde getiriyor.

Özellikle 220 bini bulan Suriyeli sayısı, kentteki işsizliği de tetiklemeye devam ederken, bazı Suriyeli vatandaşların dilenmesi dikkatten kaçmıyor.

 

TÜRKİYE GENELİNDE 1 MİLYON 200 BİN SURİYELİ VAR

Suriye Sosyal Yardımlaşma Derneği yaptığı çalışmalar sonucunda, Türkiye genelinde 1 milyon 200 bin, sadece Mersin’de 220 bin Suriyeli dolaşıyor. Bu sayının yaklaşık yüzde 75’i kadın ve çocuklardan oluşuyor. Devlet tarafından sınıra yakın 8 ayrı ilde kurulan 17 kampta yaklaşık 200 bin kişi kalırken, geriye kalanlar ise bu kampların dışında bulabildikleri çeşitli yerlerde ellerindeki imkânlara göre yaşamaya çalışıyorlar.

70-80 BİN SURİYELİ’DE HER HANGİ BİR KİMLİK YOK

CHP İL Başkanı Mehmet Faruk Akar, “Edindiğimiz bilgilere göre, Mersin’de yaşayan 5 bine yakın Suriyeli ’de TC Nüfus Cüzdanı var. Bunlar belki de seçimde oy kullanacaklar. Ayrıca bunun yanında 70-80 bin kişilik bir kitle var ki, bunların üzerinde ne Suriye, ne de Türk kimlik kartı var. Bunlar başıboş mayın gibi, bomba gibi ortalıkta dolaşıyorlar. Ne oldukları belli değil. Suça karışabilirler, trafik kazalarına karışabilirler, nerde kalıyorlar ne yiyorlar, nereye gidiyorlar, böyle bir kayıt yok” dedi.

 

YORUMLAR
henüz yorum eklenmemiş
YORUM EKLE
E-Posta
Ad Soyad
Yorum

YAŞAM son haberler

Tarım işçilerini taşıyan minibüs devrildi: 12 yaralı
Gelinin kayınbaba evliliğine onay
Uzman çavuş kansere yenik düştü
Erkekliğe ilk adımını attı
Pelin kansere yenik düştü